דגשים חשובים לתחזוקת מדפסות וסורקי תלת מימד

מדפסות וסורקים ב-3D הם מכשירים מתקדמים עם יכולות גבוהות וייחודיות. מדפסות וסורקי תלת מימד הם גם מכשירים רגישים להפליא. בהתאם, כדי להפיק מהציוד שמאפשר לייצר מוצרים ודגמים בקלות ובמהירות תועלת מרבית לטווח ארוך חשוב להקדיש תשומת לב לתחזוקתו. כאן בעמוד תמצאו סקירה של הדגשים העיקריים בתחזוקה, ואתם מוזמנים ליישם אותם.

היכרות עם החלקים השונים

ההמלצה הראשונה לכל מי שרוכש או רוכשת סורק תלת מימד או מדפסת 3D היא להכיר את כל חלקי המכשיר. אמנם שני סוגי המכשירים בנויים כך שכל אחד וכל אחת יכולים להפעיל אותם בקלות, ואין צורך בידע מוקדם או במיומנויות טכניות, אבל כדי לשמור עליהם לאורך זמן מומלצת התעמקות מסוימת. במדפסות התלת מימד החלקים המרכזיים הם ראש ההדפסה (למשל, ראש דיירקט שנחשב למתקדם ביותר), מיטת ההדפסה (לדוגמה מראה קריסטלית), מאוורר שנמצא בתוך ראש ההדפסה והתפקיד שלו לקרר את השכבות המודפסות, גיר (מרכיב שנמצא בחלק מהמדפסות ותפקידו הוא לדייק את התוצאות), ועוד.

חומרי גלם איכותיים

הדגש השני ביחס לתחזוקת מדפסות 3D הוא להשתמש אך ורק בחומרי גלם איכותיים. כלומר, לרכוש חומר להדפסת תלת מימד ממקורות אמינים, כך שתוכלו לדעת בוודאות שני דברים: האחד, שההדפסה תהיה איכותית, גם מבחינה אסתטית וגם מבחינת העמידות; והדבר השני, שלא ייגרם שום נזק למכשיר הרגיש בגלל החדרת חומרים בעייתיים.

בנוסף, אל תשכחו לוודא שהחומר מתאים למדפסת הספציפית שברשותכם. כידוע יש מגוון רחב של חומרים המשמשים להדפסת מוצרים באמצעות מדפסות התלת מימד, ולא כל חומר מתאים לכל מדפסת. דוגמה לחומר איכותי היא Smooth PA – זהו פוליאמיד הממולא בסיבים של פחמן, והוא מקנה לתוצרים המודפסים גימור מאט מרשים לצד קשיחות הכרחית. עוד דוגמה היא Eplus3D Titanium שמיוצר מהמתכת קלת המשקל ומרובת היתרונות. הצפיפות של חומר הדפסה זה היא 4.4 גרם לסמ”ק, הוא עמיד לקורוזיה ובעל חוסן גבוה.

כיול

גם מדפסות תלת מימד וגם סורקים הם מכשירים מדויקים במיוחד. רמת דיוק מקסימלית הכרחית כדי שהם ימלאו את ייעודם, וטכנולוגיות משוכללות מאוד מקנות להם את האיכות הזו. החלק שלכם הוא להקפיד על כיול. כך למשל במדפסות ה-3D נדרש מרחק אחיד בין ראש ההדפסה לבין מיטת ההדפסה, כשבדרך כלל המרווח הנכון הוא עשירית המילימטר. יש דרכים שונות לכייל את המכשירים האלה, והן משתנות מדגם לדגם. כשאתם רוכשים מוצר כזה בחברה רצינית, תקבלו הנחיות ספציפיות, גם לגבי אופן הביצוע וגם לגבי התדירות, וכדאי כמובן להקפיד עליהן.

ניקוי

לצורך ניקוי מדפסות וסורקי תלת מימד, חובה להשתמש בציוד ייעודי למטרה זו. במדפסות חובה לנקות את הדיזה שממנה יוצא הפילמנט, והדרך הנכונה לעשות זאת היא עם מחטים ארוכות מפלדת אל חלד בקוטר המתאים לדגם הספציפי שלכם. ניקוי מיטת ההדפסה נעשה באמצעות ספריי אלכוהולי שבמידת הצורך גם ישחרר אלמנטים שנדבקו אליה. מספר טיפות של נוזל כזה מספיקות כדי לשמור על המיטה נקייה – חשוב להקפיד על ניגוב עדיין באמצעות נייר מגבת רך.

 

*** קרדיט תמונה: Ballistic Bit

צרו קשר

דילוג לתוכן